stat
PATRONAT

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy 2018 (70 opinii)

 • niedziela, 14 stycznia 2018, godz. 08:00 - 20:00
 • Lokalizacja
  Gdańsk sopot gdynia
 • Bilety
  wstęp wolny

26. Finał WOŚP odbędzie się w dniu 14 stycznia 2018, a jego celem będzie pozyskanie środków "dla wyrównania szans w leczeniu noworodków".

sty'18 14

niedziela, godz. 9:00 - 20:00

Gdańsk

Impreza już się odbyła
sty'18 14

niedziela, godz. 12:00 - 13:00

Gdańsk Sopot,
sty'18 14

niedziela

Gdynia
sty'18 14

niedziela, godz. 13:00

Sopot,
sty'18 14

niedziela, godz. 11:00

Impreza już się odbyła
sty'18 14

niedziela

Gdańsk,
sty'18 14

niedziela, godz. 10:00 - 20:00

Gdańsk
sty'18 14

niedziela, godz. 21:00

Sopot,

Impreza już się odbyła
sty'18 14

niedziela, godz. 10:00

Gdańsk,
sty'18 14

niedziela, godz. 10:00 - 20:00

Gdynia,
sty'18 14

niedziela, godz. 11:00 - 15:00

Gdańsk,

Impreza już się odbyła
sty'18 14

niedziela, godz. 9:00 - 19:00

Impreza już się odbyła warsztaty
sty'18 14

niedziela, godz. 13:00

Sopot,
sty'18 14

niedziela

Gdańsk,
sty'18 14

niedziela, godz. 14:00 - 15:30

sty'18 8

poniedziałek, godz. 20:00

Gdańsk,
sty'18 8

poniedziałek, godz. 10:00

Gdynia,


- W najbliższym Finale skupimy się na pozyskaniu wsparcia dla podstawowych oddziałów neonatologicznych - powiedział Jurek Owsiak, Prezes Zarządu WOŚP - Wybór celu Finału to każdego roku najtrudniejsza decyzja, jaką musi podjąć Zarząd naszej Fundacji. Przez cały czas napływają do nas sygnały i informacje o tym, jakie są braki w szpitalach, jakie dziedziny medycyny wymagają pilnej interwencji. Piszą do nas lekarze, personel medyczny, autorytety w świecie medycyny, ale często także pacjenci i rodzice dzieci leczonych w szpitalach. Potrzeby są ogromne, a my, wybierając temat każdej zbiórki, musimy być pewni, że przy pomyślnym wyniku Finału uda nam się postawione cele zrealizować. A to nie jest łatwe - wszyscy zwłaszcza w ostatnich dniach widzimy, z jak wieloma bolączkami boryka się dziś cały system ochrony zdrowia w Polsce - dodaje Prezes Zarządu Fundacji.

Neonatologia była celem Finałów WOŚP już siedmiokrotnie. Dzięki Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy na wszystkie oddziały noworodkowe w Polsce trafiły 3 844 urządzenia medyczne za łączną kwotę 121 909 333,39 PLN. Rodzice najmniejszych pacjentów mogą dziś, w razie potrzeby, liczyć na gotowość do pracy 1160 inkubatorów, 367 stanowisk do resuscytacji noworodków czy 344 kardiomonitorów.

LISTA SZTABÓW KRAJOWYCH I ZAGRANICZNYCH

W większości oddziałów neonatologicznych sprzęt od Orkiestry stanowi podstawę nowoczesnego wyposażenia. Orkiestra prowadzi też na co dzień ogólnopolskie programy medyczne, których celem jest wsparcie zdrowotne noworodków - Program Powszechnych Przesiewowych Badań Słuchu u Noworodków, Program Leczenia i Zapobiegania Retinopatii Wcześniaków oraz Program Nieinwazyjnego Wspomagania Oddechu u Noworodków.

fot. Edyta Steć/Trojmiasto.pl

Jednak po raz ostatni ta dziedzina medycyna była kompleksowo wspierana przez Fundację WOŚP po 21. Finale (styczeń 2013 roku). Od tego czasu mija już 5 lat, a to w świecie medycyny długi czas. Na całym świecie nastąpił znaczący rozwój nowoczesnych technik leczenia i opieki nad noworodkami i wcześniakami, a w Polsce nałożył się na to dodatkowo proces zmian systemowych w organizacji ochrony zdrowia. Spowodowało to gwałtowny wzrost potrzeb zgłaszanych przez szpitale.

- Polska neonatologia zmienia się, co widzimy zarówno w opiniach specjalistów, jak i w sygnałach od rodziców najmniejszych pacjentów - mówi Lidia Niedźwiedzka-Owsiak, Członek Zarządu oraz Dyrektor ds. Medycznych Fundacji WOŚP - Oddziały proszą nas często o zastępowanie urządzeń przekazanych kiedyś przez WOŚP, które się wyeksploatowały, sprzętem nowym i nowoczesnym. Ponadto w ostatnim czasie w Polsce rośnie liczba urodzeń. To oczywiście cieszy, ale uwypukla jednocześnie problem coraz częściej zdarzających się przypadków, kiedy na świat przychodzą dzieci, głównie wcześniaki, które od pierwszych chwil życia wymagają intensywnej opieki medycznej. Dawniej dzieci te, jeszcze przed urodzeniem, były diagnozowane, dzięki czemu mama była kierowana i rodziła na zaawansowanym oddziale noworodkowym. Dziś takie urodzenia zdarzają się często na oddziałach podstawowych, które - mimo, ze mają doskonałych lekarzy - nie posiadają odpowiedniego wyposażenia do natychmiastowego działania. Transport dzieci do wyspecjalizowanych ośrodków to ogromne ryzyko, którego wszyscy chcieliby uniknąć. Tym bardziej, że czas oczekiwania na specjalistyczny, neonatologiczny transport często także bywa długi. - dodała.

Fundacja WOŚP zdecydowała o tym, by wyrównać szanse leczenia noworodków na podstawowych oddziałach neonatologicznych poprzez doposażenie ich w specjalistyczny sprzęt ratujący życie i zdrowie dzieci.


W Polsce funkcjonuje 3-stopniowy podział oddziałów noworodkowych ze względu na ich poziom specjalizacji. Większość oddziałów, zajmujących się dziećmi przychodzącymi na świat, to oddziały podstawowe, tzw. I oraz II stopnia referencyjności. III stopień to placówki wysokospecjalistyczne i kliniczne, na które trafiać mają dzieci z potrzebą intensywnej opieki medycznej i zaawansowanego leczenia.

W efekcie 26. Finału WOŚP planowane są zakupy właśnie dla oddziałów podstawowych. Fundacja planuje pozyskać dla nich m.in. stanowiska do resuscytacji noworodków, nowoczesne inkubatory, aparaty do nieinwazyjnego wspomagania oddychania, pompy infuzyjne a także sprzęt diagnostyczny, jak chociażby specjalistyczne aparaty USG czy pulsoksymetry.

- Plany jak zawsze mamy ambitne, ale wszystko zależy od wyniku Finału - mówi Krzysztof Dobies, rzecznik prasowy WOŚP - jeśli jednak efekt zbiórki będzie tylko zbliżony do rekordowej akcji przed rokiem, to wiemy, że dzięki naszemu wsparciu będzie szansa na wyraźne podniesienie poziomu opieki medycznej w neonatologii i znaczne wyrównanie szans leczenia na wszystkich poziomach referencyjności oddziałów. A to oznacza uratowane życia najmłodszych pacjentów. - dodaje.

W momencie ogłoszenie tematu Finału rozpoczęły się w całej Polsce przygotowania do zbiórki. Ruszył mechanizm rejestracji sztabów i wolontariuszy, Fundacja uruchomiła także różne inne formy wsparcia akcji, jak internetowe aukcje charytatywne czy możliwości wpłaty darowizny za pośrednictwem internetu.

Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy to akcja pozyskiwania środków na wsparcie polskiej medycyny. Jej najistotniejszym elementem jest jednodniowa zbiórki publiczna, która odbywa się co roku w drugą niedzielę stycznia. Angażuje się w nią ponad 1700 sztabów w całej Polsce i na świecie, oraz 120 tysięcy wolontariuszy kwestujących tego dnia na rzecz WOŚP. Trwa wtedy także całodniowa transmisja telewizyjna relacjonująca przebieg akcji, która emitowana jest na antenie ogólnopolskiej stacji telewizyjnej. Od zeszłego roku partnerem telewizyjnym Fundacji jest Grupa TVN.

Opinie (70) 7 zablokowanych

 • Chwalebna akcja, oby tak dalej

  • 72 20

 • jestem na TAK

  • 53 19

 • Ani nawet jednego grosza nie bedę finansował pisowskiego rzadu!!To oni maja kase wykładac na zdrowie a nie ja.

  Wystarczy ze zabieraja połowe wypłaty w podadtkach i skladkach to jeszce mam ich dodatkowo finasować?

  • 5 76

 • Dzięki sprzętowi zakupionemu przez Orkiestrę żyje biska mi osoba, więc jakby mogło mnie tam zabraknąć?

  • 49 15

 • Bez twojego grosza Orkiestra zagra ,a nie wspierasz Pisowskiego rządu ,bo oni sami sobie biorą

  wielkie pieniądze

  • 5 8

 • oj chyba tylko dzięki sorosowi jest szansa na pobicie rekordu, co mądrzejsi już wiedzą na co idzie większość szmalu

  • 18 35

 • pajacu, a za czasów PO kto fundował owsiakowe sprzęty?

  • 8 4

 • Nawet jak mniejsza część pójdzie na sprzęt to i tak pomoże uratować wiele dzieci. Nie chcesz nie dawaj, tylko potem nie korzystaj.

  • 11 3

 • Owsiak bierze, a potem trochę z tego da

  Przez lata w kręgach najbardziej wpływowej prasy bezkrytycznie lansowano kult Jerzego Owsiaka, nie bacząc na różne specyficzne wyskoki autora hasła Róbta, co chceta.

  • 19 64

 • Serduszka i zakup sprzętu za jakąś tam niewielką część zebranej kwoty to nie wszystko. Obrazki z "orkiestry" Owsiaka, "radosna" młodzież z butelkami różnych trunków, papierosami w ręku, zamglonymi oczami - młodzież, która nie miała przede wszystkim ojcowskiej opieki w domu!

  • 2 14

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wiadomości

WOŚP w Trójmieście: imprezy i pokazy
Trójmiasto zagrało z WOŚP
Trójmiejscy sportowcy w WOŚP
Sprawdź listę aukcji i imprez
Pozamuzyczne atrakcje Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy
WOŚP to nie tylko muzyka. Co poza nią
WOŚP w Trójmieście: licytacje i koncerty
WOŚP w Trójmieście: licytacje i koncerty

Aktualne konkursy

 • Przejdź

  5 podwójnych zaproszeń

  kategoria: wydarzenia sportowo - rekreacyjne

  zakończenie: 27.11 (sobota)

 • Przejdź

  3 podwójne zaproszenia

  kategoria: koncerty

  zakończenie: 27.11 (sobota)